top of page

Ferrata na vrchol Monte Colac

Dolomity mě neskutečně nadchly a stala se z nich naprostá srdcovka. Už jen z toho důvodu, že na nich není tolik lidí jako v Rakousku a celkový pocit je pak mnohem intenzivnější. V Rakousku, obzvlášť okolí Mondsee se stojí na ferraty fronty... Nejhorší byla trasa jménem Drachenwand, tu jsem chtěla vzdát už na začátku. Fronta tady byla delší něž v Lidlu u kasy. Oproti tomu Italské Dolomity si zatím stále ponechávají své drsné kouzlo a tím odrazují úplné začátečníky. I když já mám co říkat. Při mém prvním lezení tady, jsem se rozklepala a málem si chtěla zavolat vrtulník :D. Naštěstí jsem se kousla a nakonec nebyl potřeba. Na mou obranu to bylo v úseku, kde chybělo lano a v průvodci se o tom nic nepsalo. Nejvíc mě tenkrát překvapil přítel, který má normálně problém i na lezecké stěně (nevyleze ani deset metrů do výšky a už chce dolů). Tady ale běhal jak horská koza. No nechápu, některé věci prostě nelze vysvětlit :D.


Na ferratu Monte Colac přesným jménem Via ferrata dei Finanzieri, vzpomínám jako na jednu z nejobtížnějších, kterou jsem zatím šla. Je vedená jako C, ale některé úseky mi přišli spíše D. Nebylo jich hodně, na celé cestě asi tři kratší. Nicméně ta dřina vyškrábat se nahoru stála za to, výhledy z vrcholu jsou opravdu pompézní.Jak se k ferratě dostat?

Monte Colac se nachází nedaleko města Canazei. Nejjednodušší cesta, jak se dostat k ferratě je využít lanovku (GPS 46.4579314N, 11.7883306E). Ušetříte tím spoustu času a sil. Parkovat u lanovky můžete, i když půjdete pěšky. Od náhorní stanice lanovky (GPS 46.4467186N, 11.7718122E) se vydáte po cestě směrem doleva ke skále. Půjdete kolem malé umělé vodní nádrže a pak vzhůru k nástupu. Cesta trvá asi 15 - 20 minut. Zde je orientační bod nástupu na ferratu 46.4438239N, 11.7807825E. Ferrata je velmi vzdušná, je to jako kdyby jste lezli normálně na skálu. Osobně ji řadím mezi ty těžší, ale v pohodě jí zvládne lehce zkušenější ferratista, začátečníkovi bych jí nedoporučovala. Cesta je až k vrcholu dobře jištěná. Bylo pouze pár míst, které byly techničtějšího rázu. Počítejte s tím, že když zvolíte tuhle ferratu, půjdete většinou ve stínu skály. Sluníčko se do ní opírá až v odpoledních hodinách. Cesta dolů není náročná a některých místech je i přijištěná. Pokud to dolů stihnete včas, tak jsou zde dvě restaurace, kde se dá určitě dobře najíst a napít. My je nestihli a nestihli jsme ani poslední lanovku :D. Tak že jsme šli ještě hodinu a půl dolů. Na parkoviště jsme přišli skoro za tmy.


Jaké jsou finanční náklady?

10€ (lanovka)


Jaká je obtížnost ferraty?

C (osobně jí vidím jako C s úseky D)


Jaké je časová náročnost?

6 hodin


Šest hodin to vychází pokud využijete lanovku a na ferratě se nebudete úplně hnát :).


Ferrata na vrchol Monte Colac. Via ferrata dei Finanzieri.
Ferrata na vrchol Monte Colac. Via ferrata dei Finanzieri.
Via ferrata dei Finanzieri. Vrchol Monte Colac.
vrchol Monte Colac. Via ferrata dei Finanzieri


コメント


bottom of page